22. února 2022

Prohlášení: Univerzita Karlova podporuje svobodnou a nezávislou Ukrajinu

Praha 22. února 2022 – Vedení UK a předsednictvo Akademického senátu UK vyjadřují solidaritu Ukrajině a doufají, že současná vyhrocená politická situace bude vyřešena mírovými prostředky.

Soucítí se všemi ukrajinskými studentkami, studenty, kolegyněmi a kolegy, kteří studují, působí a pracují na UK a samozřejmě nejen s nimi.

Podporují všechny cesty, které vedou k diplomatickému řešení s využitím mírových prostředků.

Univerzita Karlova je připravena v případě potřeby i nadále přijímat zahraniční studentky a studenty, jimž represe totalitních, autoritářských a nesvobodných režimů kdekoliv na světě ztěžuje nebo přímo znemožňuje studium. Na UK mohou studovat za částečné podpory Stipendia Václava Havla.

V současné době pobývá na Univerzitě Karlově zhruba 830 studentek, studentů, stážistek a stážistů z Ukrajiny.

Na ukrajinských univerzitách dle dostupných informací není žádná studentka ani student Univerzity Karlovy.

Карлів Університет підтримує вільну та незалежну Україну.

Прага, 22 лютого 2022. Керівництво КУ та Академічного сенату КУ висловлюють солідарність з Україною та сподіваються, що теперішня напружена політична ситуація буде вирішена мирним шляхом.

Ми співпереживаємо з усіма українськими студентками та студентами, з усіма колегами, які навчаються чи працюють в Карловому університеті і, звичайно, не лише з ними.

Підтримуємо усі шляхи, які ведуть до дипломатичного вирішення ситуації мирними методами.

Карлів університет, в разі потреби, готовий й надалі приймати закордонних студенток та студентів, які відчувають утиски в навчанні чи безпосередньо не можуть навчатися через репресії тоталітарних, авторитарних чи невільних режимів будь-де в світі. В КУ вони можуть навчатися за часткової підтримки Стипендії Вацлава Гавела.

Зараз в Карловому Університеті перебуває приблизно 830 студентів та стажерів з України.

Згідно доступної інформації, жоден студент Карлового Університету зараз не перебуває в українських університетах.

Za správnost:

Mgr. Václav Hájek