FF UK

ÚTRLO ústavuAktuality

EMCI EULITA EMT CIUTI FIT

rss Aktuality

Odebírání aktualit e-mailem

Klikněte na odkaz

24. září 2013
Computer-aided Translation course is supported by Memsource Cloud: www.Memsource.com
Memsource

Ústav translatologie

Projektové praktické workshopy k tlumočení pomocí šeptákového zařízení v angličtině a ve francouzštině pro studenty nMgr. oboru Tlumočnictví

Vřele doporučujeme všem studentům nMgr. oboru Tlumočnictví, i těm, kteří mají angličtinu pouze pasivně, aby se na tyto praktické workshopy přihlásili. Více informací naleznete v příloze tohoto sdělení.

Oznámení14. října 2019

Studentský překlad v Knize Zlín

Nakladatelství Kniha Zlín (Albatros Media) vydalo český překlad anglicky psané povídkové sbírky One More Thing amerického autora B. J. Novaka. Překlad vytvořili studenti Ústavu translatologie ve specializovaném semináři pod vedením Mgr. Jiřího Hrona.

Oznámení11. října 2019

Hledáme jádro pudla

ÚTRL FF UK společně s Univerzitou Lipsko pořádají ve dnech 5. až 9. 11. překladatelský workshop Hledáme jádro pudla. Workshop, který povedou překladatelé Doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D. (Univerzita Palackého Olomouc, také vyučující na ÚTRL FF UK) a Dr. phil. habil. Pavel Novotný, Ph.D. (Technická univerzita v Liberci), bude provázen řadou přednášek a bohatým kulturním programem

Pozvánka4. října 2019

Jeronýmovy dny

Ve dnech 1. až 3. listopadu 2019 proběhnou Jeronýmovy dny, fórum k překladu a tlumočení, se zajímavým programem. Pořádá Jednota tlumočníků a překladatelů ve spolupráci s ÚTRL a dalšími subjekty. Mimo jiné vystoupí vyučující i čerství absolventi ÚTRL. Nenechte si tuto událost ujít!

Pozvánka3. října 2019

Chcete rozumět australštině? Přijďte ve čtvrtek 24.října v 16:00 do tlumočnické učebny 104

Mimořádná výuka nejen simultánního tlumočení EN-CS formou simulovaného semináře s rodilým australským řečníkem (16.00–17:30). Seminář bude obsahovat přednášky a následnou debatu (otázky a odpovědi) s řečníkem, jehož projevy budou zaměřeny na australské reálie obecně (politická situace a systém, historický vývoj, otázka místních obyvatel a jejich kultury atd.) a dále specifičtěji na ekosystém a ochranu vzácných druhů v Austrálii (s důrazem na specifické přírodní podmínky kontinentu). Řečníkem je Chris L. Curnow, biolog a odborník na ochranu ekosystémů a biodiverzity, pracující jako projektový a programový vedoucí pro Rangelands NRM v Perthu v Západní Austrálii. Cílem semináře je seznámit se australskými reáliemi a vyzkoušet si australský přízvuk se zaměřením na strategie a řešení při převodu kulturně specifických reálií a názvů. Seminář je určen pro všechny studenty EMCI modulu, včetně těch, kteří angličtinu nemají v jazykové kombinaci. Ti se budou účastnit konference a debaty jako autentičtí posluchači. Vítáni jsou i další nMgr. studenti oboru Tlumočnictví ze 2.ročníku. Jako přípravu se studenti podívají na výše uvedená témata a terminologii.

Oznámení7. října 2019