FF UK

ÚTRLO ústavuAktuality

EMCI EULITA EMT CIUTI FIT

rss Aktuality

Odebírání aktualit e-mailem

Klikněte na odkaz

24. září 2013

CEFRES

nové stáže

15. března 2018

Pro němčináře

Setkání českých studentů němčiny

5. března 2018

Samostudium tlumočení

V letním semestru 2017/2018

20. února 2018

Dr. Stanislav Rubáš

Má v letním semestru konzultace vždy v úterý od 15:00 do 16:30

19. února 2018
Computer-aided Translation course is supported by Memsource Cloud: www.Memsource.com
Memsource

Ústav translatologie

Prix Gallica za doktorskou práci Dr. Lenka Mundevová, absolventka doktorského studia translatologie, získala za svou disertaci s názvem „Překlad prostředků mluvenosti v beletrii. Stoletá historie překladu Maupassantovy povídky Ivrogne“ Prix Gallica 2018. Cena byla předána v Černínském paláci u příležitosti Dnů frankofonie.

Oznámení21. března 2018

Odborná tlumočnická exkurze studentů ÚTRL v institucích EU

Studenti oboru Tlumočnictví absolvovali exkurzi v institucích EU v Bruselu organizovanou Generálním ředitelstvím pro tlumočení Evropské komise (DG SCIC) ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro tlumočení Evropského parlamentu (DG LINC). Na programu byl cyklus přednášek a prezentací o fungování tlumočnických služeb v Radě EU, Evropském parlamentu a Soudním dvoře EU. Studenti si vyzkoušeli, jak probíhá příprava na tlumočení (vyhledávání podkladů), a tlumočili v tzv. němých kabinách na zasedáních a slyšeních výborů v Evropském parlamentu a v budově Rady EU pod dohledem českých stálých tlumočníků. Setkali se rovněž s vedoucí českých tlumočníků v DG SCIC Hanou Jungovou a vedoucí českých tlumočníků v DG LINC Ivanou Hlaváčovou. Studenti sami hodnotí exkurzi jako mimořádně přínosnou. Za organizátory: prof. Ivana Čeňková, garantka odborné tlumočnické exkurze

Tisková zpráva28. února 2018

Faust v novém překladu

Zveme vás na přednášku k novému českému překladu Goethova Fausta, která proběhne v Národním divadle dne 26. března v 18:30.

Pozvánka29. ledna 2018

Prof. Vega převzal stříbrnou pamětní medaili FF UK

Dne 16. ledna proběhlo slavnostní předání stříbrné pamětní medaile Filozofické fakulty Univerzity Karlovy prof. Miguelovi Ángelu Vegovi Cernudovi z Universidad Complutense v Madridu. Prof. Vega je od poloviny devadesátých let blízkým spolupracovníkem a hostujícím pedagogem Ústavu translatologie.

Oznámení10. ledna 2018

Bílá paní na hlídání

Studenti Ústavu translatologie FF UK pod vedením dr. Věry Kloudové a dr. Christofa Heinze ve spolupráci s Českou televizí, Goethe-Institutem a DAAD vytvořili německou mutaci ke klasickému kreslenému večerníčku „Bílá paní na hlídání“. Česká Bílá paní tak získala německý hlas, titulky, pracovní listy pro učitele a další didaktické materiály. Po francouzské verzi téhož večerníčku, kterou rovněž vytvořili studenti translatologie, jde o další projekt, který bude na webu České televize sloužit primárně k jazykovému vzdělávání nejmenších (nejen televizních) diváků.

Tisková zpráva8. prosince 2017